click on program cover for team bios
Production Team
Producer - Michele Bossie
Director - Jed Holland
Assistant Director - Amy Winograd Friedman
Music Director - Michele Henderson
Stage Manager - Deb Ritrovato
Technical Advisor - John McAllister
Scenic Designers Lou Duhamel, Tom Ritrovato,
Doug Penney, Sandra Jessop
Set Builders - Larry Doiron, Tom Ritrovato, John McAllister
Scenic Artists - Terri O’Keefe,
Maureen Keller, JoAnn Duhamel, Tim Frost,
Lauren Duffy, Stacie Cassio, Tara Prairie,
Pam GilPatrick, Beth Fenske,
Jonathan Fisher, John McAllister,
Michael D. O’Keefe, Tim GilPatrick
Lighting Designer - Mike Bromberg
Lighting Board Operator - Aaron Ritrovato
Master Electrician - John McAllister
Lighting Crew Geoff McAllister, Dan Merriman
Sound Designer - Michael D. O’Keefe
Sound Crew - Aditya Ranade, Mark Keller, Dennis Schneider
Sound Effects - John Sauter
Special Effects - Tim Judd, Jonathan Fisher
Properties - Barb Asketh
Costumers - Raelene Liljeberg and Penny Tamulonis with
Betty Badeau, Alene Bonner, Susan Cassidy,
Tresa Jones, Lorraine Louie, Carolyn Marineau,
Alice Plummer, Elizabeth Strycharz, Victoria Witt
Makeup - Jonathan Fisher, Lauren Cassidy,
Bernadette Boardman, Margaret Rondeau
Hairstylist - Catherine Andruskevich
Rehearsal Pianist - Jan Bordeleau
Stage Crew
Lou Duhamel, Tom Ritrovato, Barb Asketh, Bob Lovering, Tim Frost,
Maureen Keller, Tara Prairie, Sue Koczarski, Marty Milkovits
Dance Consultant - Martha Daniels Holland
Dog Wrangler - Lanéa Ritrovato
Publicity - Rebecca Holbrook and Sally Nutt Morger
Tickets - Betty Badeau, John & Raelene Liljeberg, David Miller
Poster/Program Cover - Bert deWaters
Program Ads & Content - Bernadette Boardman with Chuck Emmons
Program - Layout Matty Gregg
Lobby Display - Anne Tremblay
House (Ushers)
Kathy Lovering with Emily & Madeline Lovering,
Ed & Mary Wall,
Janet Christie,
Jean Stefanik, Judy Burnett,
Bill Koczarski
Concessions - Kerry Schneider
Afterglow - Val Levesque with Sue Koczarski
Rehearsal Refreshments - Dan Pelletier
Audition Board - Amy Friedman, Jed Holland, Deb Ritrovato,
Cheri Birch, Beth Fenske, Craig Neth, A. Robert Dionne
Audition Staff - Chuck Emmons
Audition Tally-o-Matic Engineer - Michael D. O’Keefe
Audition Tally-o-Matic Operator Michael C. O’Keefe
show related posts -https://actorsingers.org/tag/camelot-2002/